Telesne vaje

Vsi imamo izkušnje, da s spremembo položaja telesa ali izvajanjem izbrane športne aktivnosti, premaknemo energijo v telesu. Naj bo to sprehod, tek, vadba v fitnesu, joga ali preprosto poskakovanje na mestu. Prav vsaka aktivnost, četudi na začetku okorna in nerodna, je sprememba in je premik iz cone udobja ali cone poznanega. Vsi to vemo, a včasih kar pozabimo na to.

V tem zavihku boš našla, našel različne povsem preproste vaje. Uporabljaj jih, ker so uporabne in ker te bodo podprle pri razbremenjevanju težkih občutkov in dvigu vibracije. 

In ni ti treba kar takoj telovaditi. Kako sem prijazna! 😉

VAJA 1

Za uvod v to vajo ti kratko predstavljam živec vagus, ki ga imenujemo tudi živec klatež. Nekateri mu rečejo tudi dušni živec. Dobrodošel, dobrodošla, da samostojno raziskuješ na to temo. Jaz te samo spomnim nanj, ker so meni vaje za vagusni živec pomagale pri čustvenem reguliranju.

Živec vagus predstavlja največji del našega živčnega sistema in uravnava vse telesne funkcije; dihanje, prebava, utrip srca, očesne premike, … Odgovoren je tudi za nekatere reflekse, kot so kašljanje, kihanje, požiranje in bruhanje.

S stimulacijo vagusnega živca se lažje povezujemo sami s seboj in drugimi. Ta živec nam sporoča, kdaj se lahko sprostimo, kdaj smo na varnem in kdaj nismo na varnem; in je neposredno povezan z našimi plazilskimi možgani.

Če želiš vedeti več, raziskuj. Ne pozabi pa, da je vsaka minuta vadbe zlata vredna. Skozi moj pogled je vadba vrednejša kot kopičenje znanja, ki ga lahko na ukaz prikličemo v spomin, a ga ne utelesimo ali damo v življenje.

Vaja dela mojstra, zato delamo vaje.

Potek vaje:

  1. Udobno lezi na hrbet in malce pomigaj s prsti na obeh rokah. Skleni roke kot v primeru molitve in jih položi za glavo, na način da podpreš spodnji del lobanje.
  2. Naredi nekaj umirjenih vdihov in izdihov globoko v trebušni predel.
  3. Glava naj ostane v mirovanju. V nadaljevanju boš delal, delala samo očesne premike.
  4. V prvem delu naredi premik oči v desno za 10, 20, 30, 60 sekund. Toliko sekund, kolikor za začetek zmoreš.
  5. V drugem delu naredi premik oči v levo za 10, 20, 30, 60 sekund. Tudi tukaj vztrajaj toliko časa, kolikor zmoreš.
  6. Vajo večkrat ponovi, pri čemer lahko poljubno podaljšuješ čas očesnega premika do 60 sekund.

Uživaj v vaji in sporoči, kako ti je šlo.